Anarchizmus - alebo aká je pravda.

Autor: Jorik Chovan | 4.6.2014 o 23:31 | (upravené 6.6.2014 o 9:00) Karma článku: 3,95 | Prečítané:  193x

Keď niekto v dnešnej dobe začuje slovo "anarchizmus", predstaví si bandu pankáčov pobehujúcich s bejzbalovými palicami po uliciach, zapaľujúc obchody a zabíjajúc ľudí. Ak by som sa mal postaviť na túto konzervatívnu stranu, povedal by som, že niečo na tom pravdy je. Taktiež by mi veľa ľudí bolo schopných vyčítať to, "že niečo také nie je možné, pravidlá musia byť, inak by systém nefungoval." Anarchia však vyzerá úplne inak, než by si jeden predstavoval.  

     Načrtnime trochu do histórie. Od Bakunina, cez Buaneventuru Duruttiho, až po Paula Goodmana, známeho amerického anarchistického autora, bola anarchia považovaná za čosi utopické a títo ľudia, s ich malou skupinou prívržencov, boli ponižovaní za ich zasnelé reality. Anarchisti však nehovoria o spoločnosti bez pravidiel, ale o spoločnosti ľudí navzájom si rovných, ktorí nebudú spadať pod vládu kohosi. Je pravda, že časy , keď Bakunin , alebo Marx publikovali svoje práce o rovnosti ľudí, boli poznačené ešte stále sa vyskytujúcim sa despotizmom, no aj dnešok nemusí si byť iný. Vláda nás ľudia okráda a my s tým nič nerobíme. 
      Takźe späť k tej anarchii a pravidlám. Anarchia, uź v svojom názve, poukazuje na to, že je to idea, kde ľudia existujú bez vládcu. Vládca sa nerovná pravidlám, ako môžete v dnešnej dobe aj pozorovať na napätí v spoločnosti. Anarchia, ako každá spoločnosť má pravidla, anarchia len nemá vládcu. 

Takže čo je vlastne anarchia?
    Anarchia je všetko okolo nás.

     Anarchia som ja. Anarchia si ty. Anarchia sme všetci. Všetci žijeme anarchiou každé ráno, keď vstávame a jeme čo chceme (niečo možno len raz) ,  pijeme čo chceme, počúvame čo chceme a čítame čo chceme. Anarchia = demokracia. Žijeme ňou a predsa nevidíme štát, ani si každé ráno nepotrasiem ruku s Fickom a nevypočujem si jeho monológ k tomu, ako by som mal riadiť svoj deň, kedy sa osprchovať a kedy spať. Sú tu pravidlá, rovnosť je tu ako-tak, koniec koncov zisťujeme, že vládcov nám až tak netreba. Vládnuť si ľudia vedia aj sami, nie sú až takí neschopní a sprostí - úprimne, myslím, že aj na úrade vlády nemusí byť každý školený odborník. 

    Pre mňa je anarchia slobodou, dokonca nepodporujem deliť anarchistov na anarcho-syndikalistov (komunistov) ,  anarcho-kapitalistov, anarcho-liberálov, anarcho-feministov, etc. Anarchia je ideou nie len bezvlády despotu, či parlamentu, či čohokoľvek iného - pre mňa je anarchia sloboda myslenia, nerozdeľovania ľudí podľa politickej orientácie, sexuálnej orientácie, či svetonázoru. Anarchista je kresťan, žid, ateista, gay, heterosexuál, alebo aj kresťanský demokrat. Zvyšok už riadi jeho svedomie. Ľudia, správajte sa ako ľudia, rešpektujte sa navzájom. Všetci sme rozdielni, no všetci sme každopádne ľudia!


 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Na slovenskom politickom cintoríne je tlačenica. Ako vôbec začať?

Zdá sa, že slovenský volič si bude musieť ešte nejaký čas vystačiť s dnešnou ponukou. Ibaže by Babiš založil pobočku ANO v Bratislave.

KOMENTÁRE

Trúfalosť Ruska v Sýrii

Posmech Západu zo zastaranej armády akosi ignoruje podstatu: Putin nepozná škrupule.


Už ste čítali?